Rain Man a ti další

28. března 2024

Světový den porozumění autismu připadá tradičně na 2. dubna. Cílem je nejen zvýšit povědomí o lidech s poruchou autistického spektra – PAS, ale také o tom, co život s tímto onemocněním obnáší.

Rain Man a ti další
28. března 2024 - Rain Man a ti další

Každý je originál

Autismus je poruchou vývoje sociální interakce a komunikace. Modelový příklad člověka s diagnózou autismu neexistuje a stejná diagnóza se může týkat lidí s nadprůměrnou inteligencí i s mentální retardací. Představovat si proto autistu jako geniálního matematika ve filmu Rain Man by bylo dost naivní. Někteří lidé s touto diagnózou zvládají samostatně fungovat, mohou být úspěšní ve své profesi a vést spokojený rodinný život, jiní naopak vyžadují speciální vzdělávání a neustálý dohled. Ačkoliv lidí s PAS je podle odhadů v populaci průměrně mezi 1,5–2 %, o jejich světě toho víme stále velmi málo.

Táhneme za jeden provaz

Nedílnou součástí kolektivu společenství Diakonie BETLÉM jsou také lidé s autismem v kombinaci s mentálním postižením. Pro poruchy autistického spektra (PAS) je typický problém v komunikaci, a člověk s PAS jen velmi obtížně rozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Problémy spojené s komunikací následně vedou k problémovému chování, a vzniká tak „začarovaný kruh“ vzájemného neporozumění, který zvládne přerušit jen člověk s kvalitními znalostmi, zkušenostmi, empatií a srdcem na správném místě.

Méně je více

Při práci s těmito lidmi je nezbytný individuální přístup v komunikaci. Někomu vyhovují obrázky, někomu piktogramy a někdo dává přednost komunikaci řečové. Pracovnice a pracovníci našich služeb se snaží uživatelům s PAS komunikaci co nejvíce ulehčovat. Jednou z cest je, že je nezahlcují přemírou informací a místo dlouhých vět volí raději tzv. klíčová slova. Používání klíčových slov v praxi vypadá tak, že když se s dětmi např. chystají ven a je potřeba, aby se obuli, nepoužijí větu typu: „Teď je potřeba, aby sis vyzul bačkory a obul si tenisky, které máš na ven,“ ale použijí klíčové slovo „boty“. Nezasvěcenému pozorovateli může takový způsob komunikace připomínat vydávání povelů, ale uživatelům s narušenou schopností komunikace výrazně zjednodušuje orientaci v situaci.

Eliška Nováková, vedoucí Základní a praktické školy v Morkůvkách, kterou navštěvují uživatelé služeb Diakonie BETLÉM, má s prací s dětmi s PAS v kombinaci s mentálním postižením bohaté zkušenosti. „Výuka těchto dětí je zcela specifická, velmi dobré zkušenosti máme se strukturovaným učením. To spočívá v tom, že dítě přesně ví, co má dělat, kde to má dělat, jak dlouho to bude trvat a co bude následovat. Například při pohybové výchově tak žák nebo žákyně obdrží kartičku, na níž je symbol dřepů, na příslušném místě leží deset žetonů a na posledním z nich je symbol odměny. Žák ví, že až je všechny při dřepování přemístí z podlahy do výše uložené schránky, dostane odměnu a bude mít přestávku. Postup co-kde-jak dlouho-co bude následovat je tak dodržen a člověk s PAS je tak schopný velmi dobře fungovat,“ říká Eliška Nováková.

Modrý den

Ať už se vás autismus přímo týká, nebo ne, nebojte se vyjádřit svou podporu lidem s tímto vrozeným „onemocněním“ a jejich rodinám. Právě to je cílem Světového dne porozumění autismu. Můžete se zapojit do světové kampaně „Light it up blue“ (Rozsviťme se modře). V podvečer tohoto dne se v oknech rozsvěcují modrá světla nebo se účastníci kampaně např. oblékají do modrého oblečení – modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže.

Poslechněte si rozhovor s Petrou Třešňákovou  maminkou dcery s PAS